Każdy pragnie funkcjonować w przyjaznym otoczeniu, czystym i zdrowym, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych. Opłaty za energię pochłaniają coraz większą część domowych budżetów. Jak to pogodzić?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska, która weszła w życie 21 grudnia 2010 r., istnieje możliwość finansowania lub dofinansowania kosztów inwestycji o charakterze proekologicznym przez osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorców.

Inwestor może uzyskać wsparcie finansowe na instalację kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło. Również kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłacie. Paliwem odnawialnym jest drewno opałowe i jego odpady w postaci naturalnej tj. kora, wióry, trociny, lub przetworzonej, tj. brykiety, pelety. Biomasą może być również wiklina, słoma oraz wierzba. Dofinansowanie możemy również otrzymać na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest też tańsza niż utrzymanie bezodpływowego zbiornika (szamba) oraz na zmianę azbestowego dachu.

Wiele osób zdecydowałoby się na odnawialne źródła energii w swoim domu gdyby otrzymało dofinansowanie. Teraz mają taką szansę. W każdej gminie zasady udzielania dotacji na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego są inne, również kwota dotacji jest różna. Można otrzymać nawet 80% dofinansowania. Aktualnie znaczna część gmin nie ustaliła jeszcze progu wsparcia dla inwestora - komentuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

Wiosna i nadchodzące lato to idealny czas na realizację inwestycji budowlanych. Warto na tym etapie wziąć pod uwagę korzystne formy obniżenia kosztów, nie tylko w aktualnej sytuacji, ale również w perspektywie wielu lat użytkowania budynku.

Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odbicie w prstale acy projektantów Archetonu. Zainteresowanie możliwością ogrzania domu przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii rośnie. Projekty domów z kolekcji EKO takie jak na przykład „Nuta Eko” czy „Smolik Eko”, cieszą się nie słabnącą popularnością. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne przede wszystkim w dwóch aspektach: obniżenia kosztów eksploatacji domu i ochrony środowiska - informuje Anna Macina.

Dokładnych informacji na temat dofinansowań dla przedsięwzięć OZE należy szukać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce realizacji inwestycji.




 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem