Baumit otworzył najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Europie
12. maja 2011 roku dokonano uroczystego otwarcia kolejnej fabryki firmy Baumit, która powstała w Pobiedziskach koło Poznania. Jej budowa ruszyła w czerwcu 2010 roku. Pod koniec zeszłego roku nastąpił rozruch zakładu, z kolei w pierwszym kwartale 2011 roku wprowadzono innowacje technologiczne dotyczące linii produkcyjnej, która docelowo ma wytwarzać 250 tys. ton suchych mieszanek tynkarskich, gipsów, farb, zapraw murarskich i klejących.
Nowa fabryka Baumit została wybudowana w sercu Wielkopolski, w Pobiedziskach koło Poznania. Zakład powstał na terenie obszaru wygospodarowanego przez lokalne władze pod działalność ekonomiczną. O lokalizacji nowej fabryki Baumit zadecydowały dodatkowo inne czynniki.
Przede wszystkim braliśmy pod uwagę dostępność surowców niezbędnych do produkcji naszych materiałów, a także atrakcyjne warunki inwestycyjne. Chcieliśmy mieć pewność, że zakład, który docelowo będzie wytwarzał 250 tys. ton produktów rocznie będzie pracował sprawnie i bez żadnych zakłóceń – wyjaśnia Ryszard Szymański, Prezes firmy Baumit.
Duże znaczenie podczas wyboru lokalizacji nowej fabryki miały względy logistyczne. Gmina Pobiedziska usytuowana jest w bliskiej odległości od stolicy województwa - Poznania - oraz zaledwie 25 km od planowej trasy ekspresowej S5 i linii kolejowej łączącej Mysłowice z Gdynią - ważnego szlaku komunikacyjnego, prawdziwego pomostu pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią. Warto podkreślić, że fabryka w Pobiedziskach wraz z dwoma pozostałymi zakładami w Łowiczu i Bełchatowie zwiększa pozycję firmy Baumit w branży budowlanej i co najważniejsze - zdecydowanie podnosi ilość produktów dostępnych na rynku.
Budowa nowego zakładu, począwszy od przygotowania projektu budowlanego, aż po jej otwarcie trwała 2 lata. Całkowity koszt budowy fabryki Baumit w Pobiedziskach wyniósł 16 mln euro. Częściowo był on finansowany ze środków unijnych w ramach działań 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W nowym zakładzie zatrudnionych jest obecnie 26 pracowników, ale liczba zatrudnionych będzie rosła w miarę rozwoju inwestycji - docelowo w fabryce pracę znajdzie ok. 50 osób. Warto jednak podkreślić, że jedno miejsce w zakładzie produkcyjnym firmy Baumit stworzy od 3 do 4 miejsc pracy u kooperantów.
Zgodnie z planami podczas pierwszych miesięcy pracy fabryka powinna osiągnąć zakładane zdolności produkcyjne, by docelowo wyprodukować rocznie 250 tys. ton suchych mieszanek tynkarskich, gipsów i farb. Najnowsza inwestycja firmy Baumit nie tylko wpłynie na zwiększenie udziału marki w rynku materiałów budowlanych, ale także jest efektem ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa.