Zmniejszenie strat ciepła przez okna
Okna i drzwi są elementami budynku, charakteryzującymi się znacznymi jednostkowymi stratami ciepła przez przenikanie (wielokrotnie większymi niż przez przegrody), a w przypadku znacznej ich nieszczelności dodatkowo powodują nadmierną infiltrację zimnego powietrza z zewnątrz i dodatkowe straty ciepła konieczne na jego podgrzanie.
Sposób zwiększenia izolacyjności cieplnej i szczelności okien w budynku zależy przede wszystkim od ich stanu technicznego. Jeśli okna uległy już znacznej degradacji, to trzeba je wymienić na nowe. Jeśli stan techniczny okien umożliwia dalszą ich eksploatację i koszty ich remontu są znacznie niższe niż nowych, lub gdy nie stać nas na zakup nowych, można wykonać kilka stosunkowo prostych zabiegów poprawiających ich właściwości eksploatacyjne.
- W przypadku budynków jednorodzinnych, najważniejsze sposoby zmniejszenia nadmiernych strat ciepła przez okna to:
- uszczelnienie,
- zastosowanie dodatkowej szyby lub folii,
- stosowanie żaluzji i okiennic,
- prawidłowe stosowanie firan i zasłon,
- wymiana okien, zmniejszenie wielkości okien (przy okazji wymiany).
Uszczelnienie okien
Działania te polegają na zmniejszeniu nadmiernej infiltracji zimnego powietrza do pomieszczeń i obejmują zarówno uszczelnienie połączenia okna ze ścianą, jak również uszczelnienie samych okien. Nieszczelności powodują ogromne zwiększenie strat ciepła, szczególnie w czasie wietrznej pogody.
Zakładając uszczelki trzeba również pamiętać, że uszczelnienie okien nie ma na celu całkowitego wyeliminowania infiltracji a jedynie jej ograniczenie do ilości niezbędnej z uwagi na zachowanie dobrego mikroklimatu wewnętrznego. Powinniśmy więc pozostawić szczelinę umożliwiającą napływ takiego powietrza. Najczęściej jest to, w zależności od wielkości pomieszczenia i intensywności jego użytkowania, usunięcie około 0,5 mb uszczelki w górnej poziomej części okna.
Uszczelnienie połączenia okna ze ścianą najlepiej wykonać przez wtryskiwanie specjalnych pianek uszczelniających, najczęściej poliuretanowych dostępnych w opakowaniach ciśnieniowych, które tężejąc zwiększają swoją objętość i bardzo dokładnie wypełniają wszelkie szczeliny. Można również stosować do tego celu specjalne kity lub upychać kawałki wełny mineralnej. Jest to jednak bardziej uciążliwe w zastosowaniu i nie gwarantuje takiej szczelności jak zastosowanie pianki.
Do uszczelniania szczelin pomiędzy otwieralnymi skrzydłami i ościeżnicą najczęściej stosuje się popularne na rynku uszczelki ze spienionej gumy syntetycznej o zamkniętych komórkach, w formie samoprzylepnych taśm o różnorodnych przekrojach poprzecznych. Uszczelki te są łatwe w montażu i trwałość tych uszczelek jest bardzo duża - nawet kilkadziesiąt lat. Uszczelki te znacznie lepiej spełniają swoją rolę niż popularne jeszcze do niedawna uszczelki z taśm ze spienionych tworzyw sztucznych, których podstawową wadą jest szybkie starzenie i konieczność wymiany co 2-3 lata.
Zasłony, żaluzje, okiennice
Okiennice po zamknięciu powinny być na tyle szczelne przegrodę, aby nawet przy silnym wietrze nie przepuszczały zimnego powietrza. Dobrze izolowane okiennice wykonuje się z dwóch warstw deszczułek drewnianych, pomiędzy którymi umieszcza się warstwę styropianu lub wełny mineralnej grubości 5cm. Tak wykonane okiennice mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 60%.
Ze względu na trudności związane z zamykaniem i otwieraniem okiennic zewnętrznych stosuje się je głównie w oknach budynków parterowych. Łatwiejsze w obsłudze niż okiennice zewnętrzne są rolety zewnętrzne czyli zwijane żaluzje, które mogą być wykonane z listewek aluminiowych, plastikowych lub drewnianych połączonych przegubowo. Rolety są zwijane na rolkę umieszczoną w specjalnej skrzynce nad oknem, a ich brzegi przesuwają się w pionowych prowadnicach zamocowanych w ościeżnicy okna. Rolety takie zmniejszają straty ciepła przez okna do 40%, a ponadto chronią przed hałasem i włamaniem. Są też dobrą ochroną od słońca w czasie upału. Zamykanie i otwieranie rolet może być wykonywane ręcznie za pomocą pasa lub korby, albo też silnikiem elektrycznym. Stosowane są także urządzenia sterujące automatycznie całym zespołem rolet otwierając je i zamykając w zaprogramowanym czasie.
Dobrym ociepleniem są także okiennice wewnętrzne składane harmonijkowe i odkładane na dzień na ościeża po obu stronach okna tak, ażeby nie zasłaniały dopływu światła dziennego. Okiennice takie powinny być ocieplone (np. styropianem o grubości 2 cm) i po zamknięciu powinny szczelnie przylegać na całym obwodzie do ościeżnicy okna. Wykonanie okiennic wewnętrznych jest prostsze niż żaluzji, a ponadto stanowią one dobrą ochronę przed włamaniem.
Firanki i zasłony okienne również mogą przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła. Najczęściej jednak używa się ich w sposób nieprawidłowy wieszając w mieszkaniach w taki sposób, że cały strumień ciepła z grzejników umieszczonych zwykle pod oknem kierowany jest na okno i tam w dużej części tracony. Jest to niestety nagminnie występujący błąd. Aby firanki i zasłony pełniły rolę dodatkowej warstwy izolacyjnej nie powinny zasłaniać grzejników. Powinno się je zatem układać na parapecie, lub skrócić do takiej długości by nie zasłaniały grzejników. Można w ten sposób zyskać kilku procentowe zmniejszenie zużycia ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczenia.
Wymiana okien na nowe
Obecnie na rynku dostępna jest stolarka niezliczonej wprost liczby producentów w trzech podstawowych z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane, rodzajach:
- z profili aluminiowych
- z tworzyw sztucznych (PCW),
- drewniana,
W trakcie montażu ościeżnice z tworzyw sztucznych do ścian trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich zamocowanie i uszczelnienie styków. Do zamocowania powinny być stosowane kotwy lub dyble, osadzone w odstępach około 60 cm, a więc gęściej niż w wypadku ościeżnic drewnianych. Szczeliny dylatacyjne należy zapełniać ściśliwym materiałem. Nie należy tego robić przez wtryskiwanie pianki poliuretanowej ponieważ jest ona zbyt sztywna i uniemożliwia wydłużenia ościeżnic. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych okien, albo zestawionych kilku okien w jednym ciągu. Szczelne zamocowanie może być przyczyną pękania szyb wskutek naprężeń powodowanych wydłużaniem i kurczeniem się profili oraz trudności w użytkowaniu (otwieraniu i zamykaniu).
Produkowane obecnie okna (zarówno tworzywowe jak i drewniane) są bardzo szczelne, wskutek tego napływ powietrza przez nieszczelności nie wystarcza do zapewnienia wymaganej wentylacji pomieszczeń. W związku z tym należy stosować okna z opcją tzw. rozszczelnienia lub wyposażyć w specjalne nawiewniki. Czasem nowe okna posiadają już fabrycznie zamontowane nawiewniki. Możliwe jest również przewietrzanie pomieszczenia przez otwarcie okien na około 10 minut w określonych odstępach czasu. Sposób ten wymaga jednak dużej dyscypliny od użytkowników i nie jest to rozwiązanie najlepsze. Szczególnie należy pamiętać o tym w przypadku pomieszczeń kuchni podczas gotowania posiłków na kuchniach innych niż elektryczne.
W ostatnich latach zaczęto produkować okna z zastosowaniem szyb niskoemisyjnych. Szyby te mają jedną powierzchnię pokrytą specjalną powłoką, która prawie nie zmienia przezroczystości szkła na promieniowanie słoneczne, natomiast zmniejsza przenikanie ciepła przez promieniowanie długofalowe z pomieszczeń na zewnątrz. Szkło z takimi powłokami służy do produkcji szyb zespolonych, nazywanych termoizolacyjnymi. Parametry zestawów szklanych podnosi się również poprzez wypełnienie komory między szybami gazem argonem po usunięciu powietrza. Szkło niskoemisyjne i argon zdecydowanie zmniejszają wartość współczynnika przenikania ciepła U0 takich okien. Warto zatem przeanalizować możliwość ich zastosowania.
Zmniejszenie wielkości okien
W wielu budynkach w Polsce, w tym również jednorodzinnych, projektowano nadmierną w stosunku do potrzeb powierzchnię okien. Dlatego przy modernizacji i termorenowacji budynków wskazane jest również przeanalizowanie możliwości zmniejszenia ich powierzchni. Według obowiązujących przepisów powierzchnia okien A0 w budynkach mieszkalnych nie może (nie powinna) być większa od pewnej wielkości granicznej obliczanej w sposób następujący:
A0max = 0,15 Az + 0,03 Aw
gdzie:
Az - jest sumą pól powierzchni rzutu poziomego wszystkich kondygnacji nadziemnych (w zewnętrznym obrysie budynku) w pasie o szerokości 5 m wzdłuż ścian zewnętrznych,
Aw - jest sumą pól powierzchni pozostałej części rzutu poziomego wszystkich kondygnacji po odjęciu Az.
Tak więc np. dla budynku o wymiarach mniejszych niż 10x10 m łączna powierzchnia okien nie powinna być większa niż 15% rzutu poziomego kondygnacji.
Podanym powyżej wzorem możemy się zatem posłużyć w przypadku wątpliwości przy analizie możliwości zmniejszenia nadmiernej powierzchni okien przez ich zamurowanie.