Inteligentne oświetlenie w domu jednorodzinnymSterowanie oświetleniem to najpopularniejsza funkcja wykorzystywana przez użytkowników systemu instalacji Inteligentny Dom. Życie rodzinne toczy się w domu najczęściej w godzinach wieczornych, po pracy i szkole. Warto zadbać wtedy o miłe, nastrojowe oświetlenie pomieszczeń, sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił wszystkich mieszkańców.

Sceny świetlne

System Inteligentny Dom umożliwia programowanie tzw scen świetlnych, które dostosują oświetlenie wybranych pomieszczeń do różnych sytuacji. Scena świetlna to nic innego jak kilka lamp włączonych jednocześnie, ale każda z nich jest ustawiona z inną mocą. Ilość takich scen może być dowolna. Można „zaprogramować” romantyczną kolację, wizytę gości czy wieczorne oglądanie telewizji. Za pomocą jednego przycisku na panelu sterującym włączymy jednocześnie kilka – kilkanaście lamp o dostosowanym do potrzeb natężeniu, tworząc w ten sposób wymarzony nastrój. Wybierając scenę świetlną, system inteligentny dom dostosuje również temperaturę pomieszczeń, odsłoni lub zasłoni żaluzje i rolety, uruchomi kino domowe, albo włączy nastrojową muzykę. Sceny świetlne warto również wykorzystać w ogrodzie, ustawiając romantyczne oświetlenie, umożliwiające odpoczynek w domowej altance lub podkreślające nastrój wieczornego przyjęcia na świeżym powietrzu.

Ściemnianie światła

W pomieszczeniach strefy nocnej również warto zadbać o zapewnienie odpowiedniego klimatu, aby wszyscy domownicy czuli się komfortowo. Zastosowanie obwodów elektrycznych ze ściemniaczami umożliwi takie zaprogramowanie lamp, aby w porze nocnej światło między sypialnią a łazienką nie oślepiało nas, gdy będziemy zaspani korzystać z łazienki. Natomiast w sypialniach i pokojach dzieci, jeśli boją się one zasypiać w ciemnościach, światło było cały czas włączone z minimalną mocą. System inteligentny dom będzie automatycznie dostosowywać natężenie oświetlenia wszystkich lamp do pory dnia i nocy.

Sekwencje świetlne

Polegają one na takim zaprogramowaniu systemu, aby przechodząc do kolejnych pomieszczeń w budynku włączało się w nich oświetlenie, aktywowane czujnikiem ruchu. Funkcja ta jest użyteczna np. gdy wprowadzamy samochód do garażu, a potem przechodzimy przez piwnicę lub pomieszczenia gospodarcze do domu. Bez naszego udziału zapalają się kolejno odpowiednie światła i same gasną, gdy już przestają być potrzebne.

Sekwencyjne oświetlenie również warto zastosować w części dziennej. Gdy wchodzimy do domu z zakupami w rękach, nie jesteśmy zmuszeni do poszukiwania po ciemku przycisku na ścianie, a po przejściu przez korytarz, nie musimy wracać w celu zgaszenia światła, ponieważ wyłączy się ono automatycznie po zaprogramowanym czasie. Montaż systemu Inteligentny dom daje olbrzymie możliwości zarządzania praktycznie wszystkimi urządzeniami sterowanymi elektrycznie w naszym domu. Po uprzednim zaprogramowaniu systemu można sterować różnymi czynnościami budynku, za pomocą niewielkiego panelu, lub przez Internet, wykorzystując telefon komórkowy.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem