Podłoga drewniana uważana jest za ponadczasową. Często zapominamy jednak, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i  profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu.

Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby utrzymać drewnianą podłogę w doskonałej kondycji przez wiele lat.

  • Regularnie (przynajmniej dwa razy w tygodniu) sprzątaj swoje podłogi przy pomocy odkurzacza ze specjalną szczotką do podłóg lub miękkiej miotły. Nie czyść drewnianych podłóg mokrym mopem, który rozmazuje wodę po powierzchni. Jej nadmiar może powodować pęcznienie, wypaczenie i odbarwienia podłogi.
  • Używaj dedykowanych środków pielęgnacyjnych. Wprawdzie na rynku dostępne są środki czyszczące określane mianem „uniwersalne”, ale często ich użycie narusza strukturę środka, którym uszlachetniona jest podłoga i przyspiesza jej starzenie. Nie stosuj także wosków, które mogą zmatowić powierzchnię.

Stosowanie odpowiednich środków jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku podłogi pokrytej olejem, która wymaga większej uwagi. dla przykładu oferowane przez naszą firmę preparaty z serii Baltic Protect System™ do podłogi wykończonej olejem, pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje też antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu – mówi Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood, produkującej podłogi drewniane.

Pamiętaj także, że gdy coś wyleje Ci się na podłogę, natychmiast usuń plamy przy pomocy ścierki lub papierowych ręczników zanim zaschną i utrwalą się na dobre.

Metody usuwania różnych plan podajemy w poniższej tabeli:

Powód plam Sposób usuwania
owoce, mleko, śmietana, piwo, wino, kawa, herbata, sok, inne  napoje woda z delikatnym  płynem do mycia
pasta do butów, zatarcia od podeszw butów,  olej, smoła, asfalt biały spirytus
tusz, atrament, kalka, kredka do ust,  zaschnięty klej alkohol metylowy
krew zimna woda

 

 

 

 

 

  • Używaj podkładek ochronnych. Nogi krzeseł lub mebli mogą porysować podłogę. Zabezpiecz wszystkie przedmioty stojące na podłodze filcowymi podkładkami, a w przypadku foteli obrotowych zastosuj specjalne kółka do drewnianych powierzchni. Unikaj podkładów gumowych lub dywanów, które nie przepuszczają powietrza.
  • Obcinaj pazury zwierzętom domowym. Dzięki temu unikniesz dodatkowych zarysowań. Pamiętaj również o wytarciu po spacerze łap pupila. Zapobiegniesz przedostawaniu się zanieczyszczeń i piasku do wnętrz.
  • Pamiętaj o wycieraczkach – mieszanina piasku i wody, którą przenosimy na obuwiu, daje taki sam efekt jak papier ścierny. Wycieraczki położone przy drzwiach wejściowych i przy wejściu z tarasu ochronią podłogę przed jej szkodliwym działaniem. Utrzymuj wycieraczki w czystości – wymieniaj je od czasu do czasu.
  • Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza ok. 30-60% przy temperaturze 20°C, a zimą, kiedy wilgotność powietrza spada, stosuj nawilżacze powietrza. Pamiętaj, że drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Od czasu do czasu przewietrz pomieszczenie.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem